Moje refleksje nad filmem
Blog > Komentarze do wpisu
Niemożliwe

plakat

Tytuł: Niemożliwe (Lo imposible)
Reżyseria: Juan Antonio Bayona
Scenariusz: Sergio G. Sanchez
Obsada: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
Gatunek: katastroficzny
Produkcja: Hiszpania, USA 2012
Czas trwania: 114 min
Dystrybutor: Monolith

To, że twórcom filmu uda się nas wzruszyć wpisane jest w charakterystykę gatunku filmowego, jakim jest film katastroficzny. W przypadku filmu "Niemożliwe" ma to tym większe znaczenie, że historia wydarzyła się naprawdę. 26 grudnia 2004 roku w wyspę Phucket należącą do Tajlandii uderzyła fala tsunami. Przepiękne kurorty znalazły się pod wodą, życie straciło prawie 5 tysięcy osób: miejscowych i rodzin z dziećmi, które spędzały tam święta Bożego Narodzenia.

Wśród turystów była pięcioosobowa rodzina: Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) oraz ich trzej synowie (rewelacyjna rola najstarszego z nich granego przez debiutującego Toma Hollanda!). Ich autentyczna historia stała się podstawą scenariusza. Wzruszającą opowieścią o sile miłości i nadziei. Trzeba przyznać, że scenariusz jest najmocniejszą stroną filmu. Przeżycia pojedynczych członków rodzin są bowiem okazją do opowiedzenia o tragedii tsunami w ogóle. Tłem jest przecież nieszczęście tysięcy ludzi i te historie, niedopowiedziane, widziane oczami bohaterów są często mocniejsze niż ich łzy czy cierpienie. 

Scena tsunami robi olbrzymie wrażenie, ale to obrazy zniszczeń pokazywane z bliskiego planu, przechodzące w plan ogólny wbijają w fotel. Błoto, powalone drzewa, zdychające zwierzęta, przepełnione szpitale i setki anonimowych ciał.

To, że twórcom filmu uda nas się wzruszyć, wpisane jest w charakterystykę tego gatunku. Ale myślę, zrobiono to z taktem i szacunkiem dla ludzkiej tragedii.

sobota, 26 stycznia 2013, lubkowa

Polecane wpisy