Moje refleksje nad filmem
Blog > Komentarze do wpisu
Zwerbowana miłość

okładka dvd

Tytuł: Zwerbowana miłość
Reżyseria: Tadeusz Król
Scenariusz: Tadeusz Król, Paweł Szlachetko
Obsada: Joanna Orleańska, Robert Więckiewicz, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Stroiński
Gatunek: sensacja
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 86 min
Dystrybutor DVD: Best Film

 

Trudno jest ukraść scenę Robertowi Więckiewiczowi. Tymczasem Joannie Orleańskiej udała się rzecz niemożliwa. Ukradła mu cały film. To dla roli Anny, prostytutki wykorzystanej przez pracownika Służby Bezpieczeństwa (Więckiewicz) warto zobaczyć "Zwerbowaną miłość". Sama historia zresztą, podobno oparta na faktach, jest frapująca i dobrze opowiedziana. Warto to docenić, gdyż jest to dzieło debiutanta.

Film jest rzadkim w Polsce przykładem kina gatunkowego, któego akcja rozgrywa się pod koniec PRLu. Urzędnicy SB kontra urzędnicy SB, kserowanie teczek, wywożenie ich za granicę, po co, dlaczego, całe to tło odkrywamy powoli aż do końca. Oczywistym jest główny wątek jej - Anny, którą podrywa on - Andrzej. Po to, aby ją wykorzystać. Do czego? Tego dowiemy się pod koniec filmu. Ale widzimy, że dążąc do celu nie przebiera w środkach, faszerując ją lekami i pozbywając się niechcianych świadków.

Być może to brak doświadczenia reżysera i jednocześnie scenarzysty filmu, że nie wszystkie wątki okażą się czytelne. Ale nie można mu odmówić tworzenia pełnokrwistych postaci. Nawet jeśli Więckiewicz gra podobnie jak w "Różyczce", a Bohosiewicz jak w "Rezerwacie". Świetnie oddał też klimat epoki: stroje, ubrania, makijaże. Tadeusz Król pracuje nad kolejnym filmem, do którego znów zaprosił Joannę Orleańską. To też ma być kino gatunkowe. Czekam z zaciekawieniem.

sobota, 11 sierpnia 2012, lubkowa

Polecane wpisy